Black Week | do -70% na wszystkie okulary
Recepta na okulary – ile ważna? Jak czytać?
Jak czytać receptę na okulary?

Każdy, kto nosi okulary, wie, że recepta na okulary to kluczowy dokument, bez którego trudno się obyć. Ale czy wszyscy wiedzą, jak długo jest ważna recepta na okulary i jak ją prawidłowo czytać? W niniejszym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące tych zagadnień.

Ile ważna jest recepta na okulary?

Recepta na okulary nie ma ściśle określonego terminu ważności, co oznacza, że teoretycznie możesz zrealizować ją nawet po kilku miesiącach od wystawienia.

Istnieje jednak kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

Zmiany w wadzie wzroku

Twoja wada wzroku może się zmieniać, zwłaszcza jeśli jesteś młody lub masz skłonności do szybkich zmian refrakcji. Oko to dynamiczny narząd, który reaguje na wiele czynników – od stylu życia po procesy starzenia. Dlatego też, nawet jeśli Twoja recepta nie ma formalnej daty ważności, może się okazać, że po kilku miesiącach nie będzie już odpowiadać Twoim aktualnym potrzebom. W praktyce, specjaliści zalecają, aby nie zwlekać dłużej niż 30 dni z realizacją recepty na okulary.

Zalecenia specjalistów

Okuliści i optometryści zazwyczaj sugerują regularne badania wzroku, co rok lub co dwa lata. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, osób starszych oraz tych, u których wada wzroku szybko się zmienia. Dlatego, jeśli masz receptę na okulary, najlepiej jest ją zrealizować w ciągu 30 dni od wizyty, aby mieć pewność, że okulary będą dobrze dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb.

Komfort widzenia

Pomijając formalności, warto też spojrzeć na to z praktycznego punktu widzenia. Nowe okulary mogą znacznie poprawić komfort Twojego życia codziennego – lepiej widzisz, mniej męczysz oczy, unikasz bólu głowy. Dlatego, jeśli masz receptę na okulary, nie odkładaj jej realizacji na później. Po prostu zrób to jak najszybciej, dla własnego dobra.

Jak czytać receptę na okulary?

Czy kiedykolwiek trzymałeś w ręku receptę na okulary i zastanawiałeś się, co oznaczają te wszystkie symbole i skróty? To może być nieco przytłaczające na pierwszy rzut oka, ale w rzeczywistości jest to dość proste. Przyjrzyjmy się najważniejszym elementom recepty na okulary.

Dal i bliż

Na recepcie znajdziesz sekcje „dal” i „bliż”, które wskazują na potrzebę korekcji wzroku w zależności od odległości, na którą patrzysz:

Dal: korekcja do dali, czyli do codziennego użytku, pozwalająca dobrze widzieć obiekty znajdujące się w większej odległości. 

Bliż: korekcja do bliży, czyli do ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko, takich jak książki czy ekrany komputerów. Parametry do bliży wykorzystywane są np. podczas wyrobu okularów do czytania.

OP i OL

Te skróty oznaczają kolejno:

OP (lub OD - Oculus Dexter): Oko prawe

OL (lub OS - Oculus Sinister): Oko lewe

Każda z poniższych wartości na recepcie będzie podana oddzielnie dla każdego oka.

Odległość źrenic (PD)

PD (Pupil Distance) to odległość między środkami źrenic obu oczu, mierzona w milimetrach. Jest kluczowa dla prawidłowego ustawienia soczewek w okularach.

PD 63 mm oznacza, że odległość między środkami źrenic wynosi 63 milimetry. Czasami PD jest podawane dla każdego oka oddzielnie, np. OP 32 i OL 31 mm, co oznacza 32 mm dla prawego oka i 31 mm dla lewego, licząc od środka nasady nosa.

Moc sferyczna (SPH)

Moc sferyczna (SPH) to podstawowy parametr określający wielkość wady refrakcji. Wartość ta jest wyrażana w dioptriach (D) i poprzedzona jest znakiem:

Minus (-): Krótkowzroczność

Plus (+): Dalekowzroczność

Moc cylindra (CYL)

Moc cylindra (CYL) wskazuje na korekcję astygmatyzmu, który jest spowodowany nieregularnym kształtem rogówki lub soczewki oka. Jest to różnica mocy w dwóch głównych przekrojach (o najmniejszej i największej mocy). Wartość ta może być zapisana z znakiem dodatnim lub ujemnym.

Oś cylindra (AXIS)

Oś cylindra (AXIS) określa kąt (od 0 do 180 stopni), pod jakim soczewka cylindryczna powinna być wstawiona do okularów, aby prawidłowo skorygować astygmatyzm. Oś cylindra zawsze towarzyszy wartości mocy cylindra.

Addycja (ADD)

Addycja (ADD) odnosi się do dodatkowej mocy, która jest dodawana do korekcji do dali, aby umożliwić widzenie z bliska. Jest to wartość stosowana w soczewkach progresywnych i dwuogniskowych.


Pryzmat 

Okulary pryzmatyczne są stosowane w przypadku podwójnego widzenia i problemów z ruchem oczu, takich jak zez. Recepta na okulary pryzmatyczne zawiera informacje o:

Mocy pryzmatu: Wyrażana w pryzmodioptriach, określa wielkość pryzmatu.

Bazie pryzmatu: Określa położenie bazy, czyli najgrubszej części pryzmatu, wskazując kierunek korekcji. Wyrażana w stopniach (od 0 do 360 stopni) lub słownie (baza nos/skroń/góra/dół).

Dlaczego warto regularnie badać wzrok?


Wczesne wykrywanie chorób oczu

Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie problemów z narządem wzroku, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na skuteczne leczenie i zapobieganie dalszym uszkodzeniom.

Aktualizacja recepty

Jak już wspomnieliśmy, Twoja wada wzroku może się zmieniać. Regularne badania zapewniają, że zawsze masz aktualną receptę na okulary, co przekłada się na komfort widzenia i zdrowie oczu.

Ogólny stan zdrowia

Oczy są oknem do ogólnego stanu zdrowia organizmu. W czasie badania oczu, specjaliści mogą wykryć objawy innych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie, co pozwala na szybką reakcję i odpowiednie leczenie.

Recepta na okulary jest kluczowym dokumentem, który pozwala na korekcję wady wzroku i poprawę komfortu życia codziennego. Choć nie ma ściśle określonego terminu ważności, warto zrealizować ją jak najszybciej, aby zapewnić sobie najlepszą możliwą jakość widzenia. Czytanie recepty na okulary może wydawać się skomplikowane, ale znajomość podstawowych terminów i wartości pozwala na lepsze zrozumienie swoich potrzeb wzrokowych. Pamiętaj również o regularnych badaniach wzroku, które są kluczowe dla zdrowia oczu i ogólnego stanu zdrowia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl