Black Week | do -70% na wszystkie okulary
Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych - dlaczego jest ważna?
Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych - dlaczego jest ważna?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, napotkałeś informację, że mają polaryzację? Polaryzacja to jedna z 5 najważniejszych cech dobrych okularów przeciwsłonecznych! Czym właściwie jest polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych i dlaczego jest tak ważna? W tym artykule przyjrzymy się, co oznacza, jakie są jej zalety i wady, a także komu szczególnie może przynieść korzyści.

 

Co to jest polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych?

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych to specjalna technologia redukująca odblaski, które powstają, gdy światło odbija się od powierzchni takich jak woda, śnieg czy mokra droga. Dzięki filtrom polaryzacyjnym, obraz staje się wyraźniejszy i mniej męczący dla oczu. Polaryzowane okulary są szczególnie przydatne dla kierowców, sportowców oraz wszystkich, którzy chcą cieszyć się lepszą widocznością w jasnym świetle.

Jak działa polaryzacja w okularach?

Światło, które dociera do naszych oczu, jest falą elektromagnetyczną, poruszającą się we wszystkich kierunkach. Kiedy światło odbija się od powierzchni płaskiej, takiej jak woda, śnieg czy mokra droga, staje się częściowo spolaryzowane. Oznacza to, że fale świetlne zaczynają wibrować głównie w jednym kierunku – zazwyczaj poziomo. To właśnie ten efekt powoduje irytujące odblaski, które mogą utrudniać widzenie i powodować zmęczenie oczu. Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych działa na zasadzie filtru, który blokuje światło spolaryzowane poziomo, przepuszczając tylko światło wibrujące pionowo. Dzięki temu eliminowane są odblaski, a obraz staje się wyraźniejszy, bardziej kontrastowy i mniej męczący dla oczu.

Zalety polaryzacji w okularach przeciwsłonecznych

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego warto zainwestować w okulary z tą technologią, oto kilka powodów:

 1. Redukcja odblasków - najbardziej znana zaleta polaryzacji to jej zdolność do eliminowania odblasków. Czy to odbicia słońca od wody, śniegu czy mokrej nawierzchni drogi – okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zminimalizują oślepiający blask i poprawią komfort widzenia.
 2. Zwiększony kontrast i ostrość obrazu - dzięki polaryzacji kolory stają się bardziej nasycone, a kontury obiektów wyraźniejsze. To oznacza, że możesz cieszyć się bardziej żywymi i szczegółowymi widokami, niezależnie od tego czy spacerujesz po parku czy obserwujesz przyrodę nad jeziorem.
 3. Redukcja zmęczenia oczu - długotrwałe narażenie na odblaski może powodować zmęczenie i dyskomfort oczu. Polaryzowane soczewki zmniejszają ten efekt, pozwalając oczom na bardziej relaksujące doświadczenie, szczególnie podczas długotrwałego przebywania na słońcu.
 4. Lepsza widoczność na drodze - kierowcy korzystający z polaryzowanych okularów przeciwsłonecznych zauważają znaczną poprawę widoczności. Eliminacja odblasków od maski samochodu i mokrej nawierzchni drogi zwiększa bezpieczeństwo jazdy, szczególnie podczas słonecznych dni lub po deszczu.
 5. Komfort podczas uprawiania sportów - dla miłośników sportów wodnych, śnieżnych czy ekstremalnych, polaryzacja jest niemal niezbędna. Zmniejsza odblaski od powierzchni wody czy śniegu. Dzięki temu można lepiej się skoncentrować i szybciej reagować, a to z kolei przekłada się na lepsze rezultaty i większe bezpieczeństwo podczas różnych aktywności.
 6. Ochrona przed promieniowaniem UV - wszystkie okulary z polaryzacją oferują ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Chroniąc przed promieniami UVA i UVB, zmniejszasz ryzyko powstania chorób oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Wady polaryzacji w okularach

Choć polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych ma wiele zalet, istnieją również pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.

 1. Utrudnione widzenie ekranów LCD - jeśli często korzystasz z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety czy ekrany nawigacji w samochodach, polaryzacja może być uciążliwa. Polaryzowane soczewki mogą powodować, że ekrany LCD wyglądają na ciemniejsze lub zniekształcone pod pewnymi kątami. To dlatego, że filtry polaryzacyjne mogą blokować światło emitowane przez te ekrany, utrudniając ich czytanie.
 2. Zniekształcony obraz w niektórych sytuacjach - polaryzacja może również zniekształcać obraz. Dzieje się tak, gdy patrzysz na powierzchnie wykonane ze szkła lub plastiku, które mogą wydawać się pofalowane lub mieć dziwne, tęczowe zabarwienie. Może to być irytujące, zwłaszcza jeśli potrzebujesz precyzyjnego widzenia. Polaryzacja może też utrudniać ocenę powierzchni pokrytych lodem. W warunkach zimowych, gdzie lód i śnieg mogą wyglądać podobnie, polaryzowane okulary mogą sprawić, że lód stanie się mniej widoczny, a to potencjalnie zwiększa ryzyko poślizgnięcia się.
 3. Mniejsza widoczność w nocy - noszenie okularów polaryzacyjnych w warunkach nocnych może być niewskazane. Soczewki polaryzacyjne mogą zmniejszać ilość światła docierającego do oczu. W warunkach słabego oświetlenia, takich jak noc, to może znacząco obniżyć widoczność i zwiększyć ryzyko wypadków, zwłaszcza podczas prowadzenia pojazdów.
 4. Koszt - okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są zazwyczaj droższe od ich standardowych odpowiedników. Jeśli masz ograniczony budżet, może to być istotny czynnik przy wyborze odpowiednich okularów.

Kto powinien nosić okulary z polaryzacją?

Okulary z polaryzacją to świetne rozwiązanie dla wielu osób, które regularnie zmagają się z odblaskami w różnych warunkach. Ale kto dokładnie powinien sięgnąć po tę technologię?

 • Kierowcy - jeśli spędzasz dużo czasu za kierownicą, polaryzowane okulary przeciwsłoneczne mogą być twoim najlepszym przyjacielem. Eliminują odblaski od mokrych dróg, maski auta przed tobą i innych powierzchni, zwiększając bezpieczeństwo jazdy.
 • Sportowcy - polaryzacja jest szczególnie ceniona przez osoby uprawiające sporty wodne i zimowe. Surfing, żeglarstwo, narciarstwo czy wędkarstwo – w każdej z tych aktywności okulary z polaryzacją pomagają lepiej widzieć, eliminując oślepiające odblaski od wody lub śniegu.
 • Osoby spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu - jeśli uwielbiasz przebywać na zewnątrz, czy to podczas wędrówek, jazdy na rowerze, czy po prostu spacerów, okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją poprawią komfort widzenia w jasnym świetle.
 • Wędkarze i rybacy - osoby, które spędzają czas na wodzie, docenią polaryzację za zdolność redukcji odblasków od powierzchni wody. Dzięki temu można lepiej dostrzec to, co dzieje się pod jej powierzchnią, a to może być niezwykle pomocne podczas łowienia ryb.
 • Osoby wrażliwe na światło - jeśli twoje oczy są szczególnie wrażliwe na jasne światło, polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych może znacząco poprawić komfort twojego codziennego życia, redukując zmęczenie oczu i bóle głowy związane z nadmiernym nasłonecznieniem.

Polaryzacja w okularach dla dzieci

Dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, bawiąc się na plaży, w parku czy na placu zabaw. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci z polaryzacją nie tylko blokują szkodliwe promieniowanie UV, ale także redukują odblaski. Odbijające się od wody, piasku czy asfaltu promienie słoneczne mogą być szczególnie uciążliwe, prowadząc do zmęczenia oczu i obniżenia komfortu widzenia. Polaryzowane soczewki eliminują te odblaski, poprawiając jakość widzenia i redukując ryzyko uszkodzeń wzroku.

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?

Zakup okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją jest prostszy, niż się wydaje. Istnieje wiele miejsc, gdzie można znaleźć wysokiej jakości produkty, które będą odpowiednie zarówno pod względem stylu, jak i funkcjonalności. Jednym z nich jest sklep WearGepetto.pl, który oferuje szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją. To wyjątkowe miejsce dla wszystkich poszukujących stylowych i funkcjonalnych okularów. W naszej ofercie znajdziesz modele, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Wszystkie produkty są starannie opisane, z uwzględnieniem szczegółowych informacji na temat zastosowanych materiałów oraz specyfikacji technicznych. Dzięki temu łatwo jest dokonać świadomego wyboru, który spełni Twoje oczekiwania.

Bibliografia:

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl