Black Week | do -70% na wszystkie okulary
Jakie wybrać szkła do okularów? - rodzaje soczewek
Jakie wybrać szkła do okularów? - rodzaje soczewek

Soczewki okularowe – materiał wykonania, a ich budowa

Jak zostało to już ustalone – szkła do okularów mogą się od siebie znacznie różnić. Istnieje ich wiele rodzajów i każdy z nich dopasowany jest do danej wady wzroku lub do pewnych okoliczności. Co ważne, soczewki okularowe klasyfikuje się zarówno ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, a jak i pod kątem ich budowy. Jak można się domyślić, każdy ich parametr, każda cecha – w tym także budowa i tworzywo – są niezwykle ważne. Poniżej dokonamy klasyfikacji poszczególnych rodzajów soczewek i każdy z nich szeroko opiszemy.

Rodzaje szkieł – tworzywo

Soczewki są produkowane przy wykorzystaniu różnych tworzyw. Każde z nich cechuje się daną wytrzymałością i każde wpływa na ergonomię oraz funkcjonalność okularów.

Soczewki mineralne

Soczewki mineralne tj. soczewki szklane to tradycyjne i najczęściej spotykane szkła do okularów. Mają one bardzo rozbudowane cechy optyczne. Charakteryzuje je duża twardość i ciężar, lecz niestety są podatne na pęknięcia i uszkodzenia. Coraz częściej rezygnuje się z soczewek mineralnych na rzecz innych tworzyw.

Soczewki organiczne

Soczewki organiczne wykonane są z plastiku. Są one lekkie, wygodne i cechują się większą wytrzymałością od soczewek mineralnych. Mogą one być nawet o połowę cięższe od okularów mineralnych. Można na nie nakładać specjalne powłoki, które chronią je przed zarysowaniami i zapewniają odporność inne czynniki zewnętrzne.

Soczewki poliwęglanowe

Okulary z soczewkami z poliwęglanu są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, pęknięcia i upadki na podłogę. Poliwęglanowe szkła okularowe są też lekkie i komfortowe. Ze względu na ich wytrzymałość polecane są osobom aktywnym i uprawiającym sporty.

Rodzaje szkieł – budowa

Okulary korekcyjne, a konkretnie ich soczewki, różnią się od siebie również swoją budową. Ten podział jest znacznie bardziej rozbudowany i świadczy on o dużej różnorodności szkieł.

Soczewki jednoogniskowe

Są to najbardziej podstawowe ze wszystkich rodzajów soczewek. Korygują one jedynie niewielką wadę wzroku. Dedykowane są szczególnie osobom starszym, ponieważ mogą zniwelować obawy tzw. starczowzroczności. Co ważne, soczewki jednoogniskowe mogą korygować tylko jedną wadę wzroku, czyli albo krótkowzroczność, albo nadwzroczność. Bywa, że okulary z soczewkami jednoogniskowymi wykorzystywane są doraźne np. do czytania lub do pracy na komputerze.

Soczewki dwuogniskowe

Takie szkła do okularów składają się z dwóch segmentów, które odpowiadają za różne funkcje. Otóż górna część jest odpowiedzialna za korekcję widzenia w dal, a dolna niweluje problemy z widzeniem z bliskiej odległości. Soczewki dwuogniskowe mogą być wykorzystywane podczas codziennych czynności. Ich minusem jest to, że nie pomagają w widzeniu obiektów, które nie są bardzo odległe i jednocześnie bardzo bliskie względem naszego położenia.

Soczewki trzyogniskowe

Jak sama ich nazwa wskazuje, posiadają nie dwa, a trzy segmenty umożliwiające funkcjonowanie okularów. Soczewki trzyogniskowe mają w swym szkle obszar, który umożliwia bezpieczne dla oczu wpatrywanie się w ekran komputera.

Soczewki progresywne

Te szkła wyglądem przypominają soczewki jednoogniskowe, natomiast pod wieloma względami różnią się od nich. Mało tego, że są inne. Przede wszystkim są one znacznie bardziej udoskonalone. Otóż Soczewki progresywne to soczewki jedno- i dwuogniskowe w jednym. W dodatku umożliwiają widzenie także tych przedmiotów, które nie znajdują się względem nas nazbyt daleko i nadmiernie blisko, czyli tych są spomiędzy tymi skrajnościami. Innymi słowy, korzystając z okularów progresywnych, jesteśmy gotowi na niemalże każdą okoliczność. Tym samym zapewniają one kompleksową korekcję wzroku.

Soczewki multigresywne

Są to soczewki progresywne tyle, że udoskonalone o nowe właściwości. Krzywizna soczewki w okularach multigresywnych jest tworzona przez zewnętrzną i wewnętrzną płaszczyznę. Takie szkła pozwalają widzieć bardzo wyraźnie. Ponadto są one lekkie, lecz cena za nie jest dosyć wysoka.

Soczewki fotochromowe

Ich najważniejszą cechą jest automatyczne dostosowywanie się do warunków atmosferycznych. Promienie słoneczne padające na szkło, sprawiają, że zmienia ono swój kolor. Natomiast podczas pochmurnych dni soczewki są niemalże przeźroczyste. Soczewki fotochromowe są dobrym wyborem dla tych, którzy uprawiają sporty zimowe.

Soczewki indeksowane

Okulary z soczewkami indeksowanymi są dedykowane głównie tym, którzy borykają się z poważnymi wadami wzroku. Korygują one duże uszczerbki związane z poprawnym widzeniem i jednocześnie wygląd samych szkieł jest bardzo atrakcyjny. Od soczewek standardowych różnią się współczynnikiem załamania światła, przez co są znacznie cieńsze.

Soczewki słoneczne

Okulary przeciwsłoneczne posiadają przede wszystkim funkcję korygującą widzenie podczas słonecznych dni. Soczewki słoneczne to szkła do okularów, z których korzysta się głównie latem. Bardzo często wyposażone są w specjalny filtr chroniący przed szkodliwością promieni ultrafioletowych.

Soczewki polaryzacyjne

Okulary wyposażone w soczewki polaryzacyjne są w stanie odbijać różnego rodzaju odblaski, którymi mogą być promienie słoneczne lub tzw. światło odbite. Poza tym dzięki takim soczewkom kolory są bardziej pełne i wyraziste.

Soczewki kolorowe

Takie szkła charakteryzują się przede wszystkim swoim efektem wizualnym. Gama kolorów soczewek jest naprawdę duża. Soczewki kolorowe wykonane są najczęściej z tworzywa organicznego.

Soczewki sferyczne, a soczewki asferyczne

Soczewki dzielimy także na sferyczne oraz asferyczne. Soczewki sferyczne od lat są stosowane w korekcji wzroku. Widziany w nich wycinek obrazu na swych krańcach – peryferiach – jest zniekształcony i rozmazany. Natomiast soczewki asferyczne sprawiają, że zniekształcenia oraz zamazania są zniwelowane. Tym samym widziany przez nie obraz wygląda wyraźniej i ostrzej.

Szkła do okularów – powłoki

Powłoka soczewek przeznaczona może być do zapewniania jeszcze większego komfortu widzenia obrazów. Istnieje kilka powłok, które wykorzystywane są w optyce.

Jedną z nich jest powłoka antyrefleksyjna. To najczęściej stosowana powłoka, której celem jest wyeliminowanie wszelkich odblasków i prześwietleń. Dzięki niej kolor widzianych przedmiotów kontrastuje ze sobą, co znacznie wpływa na jakość widzenia.

Inną z powłok jest powłoka oleofobowa. Dzięki niej powierzchnia szkła może dłużej zachować czystość. Nawet gdy pojawią się na niej jakieś zabrudzenia, to zdecydowanie łatwiej się je czyści.

Natomiast powłoka antystatyczna chroni przed osadzaniem się na powierzchni szkieł kurzu oraz pyłu.

Powłoka blue control dedykowana jest dla osób, którym potrzebne są okulary do komputera. Zapewnia ona ochronę oka przed szkodliwymi działaniami światła niebieskiego. Ponadto polepsza kontrast obrazu.

Soczewki Gepetto Lenses

W Gepetto przywiązujemy ogromną wagę do soczewek. Wiemy za co odpowiadają wszelkie parametry związane ze szkłami korekcyjnymi. Produkujemy okulary z wykorzystaniem szwajcarskiej technologii po to, by mogły one spełniać oczekiwania wszystkich. Soczewki okularowe, które wytwarzamy różnią się o siebie pod wieloma względami, dzięki czemu każdy może u nas wybrać te, które będą dla niego idealne.

Szkła BLUE CUT

Ten typ szkieł kontaktowych dedykowany jest dla osób pracujących przy komputerze lub prowadzących pojazdy. Powstały one z wytworzonego innowacyjnymi metodami materiału, który chroni przed światłem niebieskim, redukuje natężenie oślepiającego światła słonecznego, a także niweluje działanie wszelkich odblasków.

Szkła AS

Są to szkła korekcyjne asferyczne. Polecane są tym, którzy borykają się z dużą wadą wzroku i jednocześnie nie chcą nosić grubych i mało efektownych wizualnie szkieł. Otóż soczewki asferyczne są płaskie i cienkie – szczególnie na swych krawędziach. Należy też wiedzieć, że szkła asferyczne zmniejszają wszelkie zniekształcenia obrazu.

Szkła TRANS

Takie szkła pozwalają widzieć zarówno w dzień, jak i w ciemną noc. Soczewki TRANS to soczewki korekcyjne fotochromowe. Są w stanie pochłonąć nawet 100% promieniowania UVA oraz UVB. Co ważne – nie przyciemniają się we wnętrzu pojazdu.

Szkła PHOTO

Te szkła również są fotochromowe. Ich nadrzędną cechą jest szybkie przyciemnianie i odbarwianie obrazu. Ponadto są one czułe na promienie UV. One także nie przyciemniają się we wnętrzu pojazdu.

Powłoka HLOT

Jest to najwyższej jakości wielowarstwowa powłoka o funkcji antyrefleksyjnej. Składają się na nią m.in. takie warstwy jak: utwardzająca, antystatyczna, hydrofobowo-oleofobowa oraz antyrefleksyjna. Dzięki niem szkła są bardzo trwałe i łatwo je pielęgnować. Należy wiedzieć, że powłoka HLOT zawiera w sobie łącznie 10 wzmacniających ją cieńszych powłok.

Powłoka HSET

Ten typ powłoki złożony jest z warstwy utwardzającej, antyrefleksyjnej oraz uszczelniającej Visi-Clean. Dzięki nim szkła pozwalają na widzenie bardzo wyraźnego obrazu, nawet w ekstremalnych warunkach. Wszystkie warstwy nakładane są na siebie metodą parowania termicznego, więc możemy być pewni, że okulary będą bardzo trwałe i odporne na różnorakie czynniki zewnętrzne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl