Black Week | do -70% na wszystkie okulary
Jak czyścić okulary przeciwsłoneczne?
Jak czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne to niezawodne narzędzie w słoneczne dni. Chronią oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, ale są również dodatkiem do outfitu, który dodaje szyku i pewności siebie. Należy dbać o to, by zawsze były czyste - dzięki temu należycie pełnią swoją funkcję, a przy tym nie męczą wzroku. Jak czyścić okulary na słońce, by nie pozostawić smug? Co zrobić, by lśniły? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania. Przekażemy Tobie dawkę wiedzy, która sprawi, że będziesz pielęgnować swoje okulary na słońce z przyjemnością. Sprawdź!

Czyszczenie okularów na słońce: dlaczego jest ważne?

To, aby okulary przeciwsłoneczne były czyste, jest ważne, ponieważ dzięki temu zapewniasz sobie klarowność i dobrą jakość widzenia. Jak podziwiać zachód słońca czy piękne, wakacyjne, nadmorskie widoki, gdy obraz jest nieostry? Brudne, upalcowane szkła okularów na słońce nie zapewniają w pełni przejrzystego widzenia, co jest nie tylko dyskomfortowe, ale także może wzbudzać irytację. Dodatkowo, warto wiedzieć, że:

  • Brudne szkła okularów męczą wzrok.

Jeśli na szkłach Twoich okularów przeciwsłonecznych są plamki, smugi lub tłuste plamy to Twój wzrok musi wysilać się o wiele bardziej, niż robi to w przypadku, gdy okulary są czyste. Taki wysiłek sprawia, że wzrok bardzo szybko się męczy, co skutkuje pogorszeniem jakości widzenia. Poza tym, mogą wystąpić również podrażnienia oczu, takie jak pieczenie i nieestetyczne zaczerwienienie.

  • Brudne szkła mogą powodować ból głowy. 

W słoneczne, ciepłe, letnie dni humor zazwyczaj dopisuje - ale ból głowy może go zepsuć. Jeśli zawczasu nie zadbasz o czystość Twoich okularów, po dłuższym ich użytkowaniu może dopaść Cię właśnie taki dyskomfort. Wszystko to z powodu większego napięcia mięśni oczu.

Jak czyścić okulary na słońce?

Okulary przeciwsłoneczne są podatne na mikrouszkodzenia: rysy, zadrapania i pęknięcia. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia szkieł okularowych, do ich czyszczenia nie powinno się używać suchych chusteczek, suchych ręczników papierowych czy kawałka bluzki, koszuli. Choć może się Tobie wydawać, że materiały te są miękkie i przyjemne w dotyku, to niestety dla delikatnej powłoki szkieł okularowych tak nie jest - i mogą odpowiadać za zarysowania.

Jeśli chcesz, aby Twoje okulary przeciwsłoneczne były czyste i lśniące, a przy tym zależy Tobie, by ich nie uszkodzić, stosuj się do poniższych wskazówek.

  1. Czyść okulary produktami, które są do tego przeznaczone.

  2. Nie czyść okularów na sucho. Najpierw opłucz je pod bieżącą, letnią wodą.

  3. Staraj się nie łapać palcami bezpośrednio za szkła - lepiej trzymać okulary za ich mostek.

  4. Gdy polerujesz okulary, rób to delikatnie i z wyczuciem: dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pęknięcia szkieł i wygięcia zauszników.

Czego używać do czyszczenia okularów?

Okulary przeciwsłoneczne najlepiej czyścić ściereczką z mikrofibry. Materiał ten jest miękki i poleruje szkła, nie pozostawiając przy tym smug. Możesz sięgnąć również po specjalne spraye i pasty do czyszczenia, które zapobiegają parowaniu i gromadzeniu się zanieczyszczeń na szkłach. Dostępne są one w wielu miejscach, jak np. w optyku internetowym wOkularach.pl.

Innym, wygodnym narzędziem do czyszczenia okularów przeciwsłonecznych są jednorazowe, nawilżane chusteczki dedykowane pielęgnacji. Zazwyczaj pakowane są w bardzo malutkie saszetki, które zajmują znikomą ilość miejsca - dzięki czemu można wygodnie nosić je w torebce czy kieszeni i zawsze mieć je pod ręką.

Jak czyścić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją i antyrefleksem?

Antyrefleks i polaryzacja to technologie wykorzystywane w szkłach okularowych, które mają zapewnić wyższy komfort użytkowania i lepszą jakość widzenia. To, czy dane okulary na słońce posiadają polaryzację lub antyrefleks, nie wpływa na sposób ich czyszczenia. Aby skutecznie umyć takie okulary, wystarczą preparaty czy ściereczki stosowane do standardowych okularów przeciwsłonecznych. 

Jak czyścić okulary domowym sposobem?

Jeśli nie masz przy sobie specjalnych środków czyszczących, to do pielęgnacji możesz wykorzystać domowy sposób, jakim jest spienienie płynu do naczyń! Wystarczy, że przepłuczesz szkła i oprawki pod bieżącą wodą i nałożysz na nie niewielką ilość płynu do naczyń. Następnie powinieneś delikatnie pocierać okulary, a gdy płyn się spieni - po prostu je umyć, pamiętając, by zachować wyczucie w wykonywanych czynnościach. Po wszystkim należy dokładnie zmyć detergent z powierzchni okularów. Jeśli posiadasz ściereczkę z mikrofibry, użyj jej do ich wysuszenia.

Dbaj o swoje okulary przeciwsłoneczne!

Jeśli zależy Tobie, aby dbać o swoje okulary przeciwsłoneczne to warto, byś zdecydował się na zakup etui, jeżeli go nie posiadasz. Dzięki temu, gdy nie będziesz ich używać, okulary będą leżeć bezpiecznie w dedykowanym dla nich miejscu, z dala od potencjalnych niebezpieczeństw. Zalecamy również, aby starać się nie wieszać ich na koszuli ani nie zakładać ich na włosy - te popularne, ale szkodliwe nawyki mogą negatywnie wpłynąć na stan szkieł i oprawek. Aby zagwarantować okularom bezpieczeństwo, najlepiej warto je po prostu zdjąć i schować. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl