Black Week | do -70% na wszystkie okulary
Dlaczego warto chronić oczy przed słońcem?
Dlaczego warto chronić oczy przed słońcem?

Prawidłowo postawione w tytule pytanie pozwala nam przejść od razu do meritum sprawy i pominąć dywagacje, czy aby na pewno warto chronić oczy przed słońcem. Korzyści wynikające z noszenia okularów przeciwsłonecznych nie pozostawiają wątpliwości, a dotyczą zarówno zdrowia oczu, jak i stylowego wyglądu. Współczesna wiedza na temat skutków ekspozycji na słońce opiera się na długofalowych badaniach. Ochrona przed promieniami ultrafioletowymi to podstawowa zasada. Negatywne skutki oddziaływania słońca na skórę są widoczne gołym okiem.

Dlatego nie pytamy o zasadność stosowania kremów z filtrem, zasłaniania ciała czy noszenia kapelusza. To oczywiste, że każdy z nas woli uniknąć poparzeń słonecznych, przebarwień czy zwiększonego ryzyka nowotworów skóry. Oddziaływanie promieni UV na wzrok może nie być oczywiste, dlatego warto dodać kilka słów wyjaśnienia. Czy wiesz jak istotna jest dobra jakość Twoich okularów przeciwsłonecznych? Pamiętaj, że nie każde ciemne okulary są bezpieczne dla oczu. Na co należy zwrócić uwagę?

Komfort widzenia w okularach przeciwsłonecznych

Komfort widzenia to najbardziej odczuwalny aspekt ochrony. Doskonale znamy ten problem, gdy przy słonecznej pogodzie nie da się patrzeć bez mrużenia oczu. Odruchowo kierujemy dłoń do czoła i skroni, tworząc sobie tym sposobem odrobinę cienia. Bez odpowiednich akcesoriów niemożliwych jest wiele aktywności na łonie natury. Podczas gdy to właśnie lato najbardziej zachęca do spacerów, joggingu i wycieczek rowerowych. Łzawienie oczu i rozmywający się makijaż – tego unikniesz nosząc okulary przeciwsłoneczne.

Z komfortem widzenia związane jest też bezpośrednio nasze bezpieczeństwo. Wyraźny obraz i optymalny kontrast pozwalają nam dostrzec wszelkie detale i zachować czujność, szczególnie gdy poruszamy się dynamicznie. Świetnie wiedzą o tym nie tylko miłośnicy sportów, ale i każdy, komu śpieszy się w przestrzeni miasta. Komfortowe widzenie ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa podczas prowadzenia samochodu. Ochrona przeciwsłoneczna to także mniejsze zmęczenie dla wzroku i zdolność utrzymania koncentracji na najwyższym poziomie.

Ochrona przed poparzeniami słonecznymi

O ryzyku poparzenia słonecznego skóry nie trzeba nikogo dziś specjalnie ostrzegać, dlatego oczywistym jest zabezpieczanie ciała kremem z filtrem oraz odpowiednią lekką i przewiewną odzieżą. Czy wiesz, że oczy także mogą doznać takiego poparzenia? Paradoksalnie jest to bardziej prawdopodobne zimą. Właśnie dlatego okuliści podkreślają, że okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV są potrzebne o każdej porze roku! A absolutnie niezbędne są w prawdziwie zimowych warunkach. Zjawisko ślepoty śnieżnej dotyczy nie tylko alpinistów i amatorów wysokogórskich wypraw. Także na niższych stokach narciarskich może dojść do uszkodzenia wrażliwych struktur gałki ocznej. Śnieg odbija ponad 80% promieni UV, a ich siła ulega spotęgowaniu. Nad wodą również występuje to zjawisko, dlatego wszelkie formy spędzania letnich dni (czy to żeglarstwo, piłka plażowa czy plażing) wymagają zabezpieczenia wzroku przed promieniami ultrafioletowymi.

Ochrona przed UV to redukcja ryzyka chorób oczu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że niektóre skutki działania promieni UV mogą o sobie dać znać dopiero po latach. Zazwyczaj zaniedbania w ochronie oczu przed słońcem nie wywołują natychmiastowych konsekwencji, a uszkodzenia kumulują się na przestrzeni lat.

Badania medyczne dowodzą, że tak jak promienie słońca przyspieszają procesy starzenia się skóry i degenerację tkanek, podobne zmiany zachodzą w oczach. Choroby okulistyczne, które są z tym związane, to m.in.

  • zaćma
  • zwyrodnienie plamki żółtej
  • tłuszczyk
  • czerniak oka

Negatywny wpływ promieni UV dotyczy także delikatnej skóry wokół oczu. Szybsze starzenie się skóry, utrata kolagenu i zmarszczki są mimo wszystko mniejszym problemem niż nowotwory powiek.

Intrygujący look w okularach przeciwsłonecznych

Które miejsce pośród wszystkich zalet noszenia okularów przeciwsłonecznych zajmuje atrakcyjny wygląd? Trudno to ocenić, ale nawet jeśli to właśnie wyczucie trendów mody skłania nas do noszenia markowych okularów – korzyści w każdej sferze są niepodważalne.

Eleganckie okulary przeciwsłoneczne są wisienką na torcie niejednej stylizacji. Nadają twarzy interesujący look – nieco tajemniczy i intrygujący. Trudno nie zgodzić się z tym, że wielu osobom dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne dodają pewności siebie. Świadomie dopasowane kształtem i kolorem mogą wywołać wspaniały rezultat – szczególnie, jeśli lubimy bawić się kontrastem.

Bibliografia:

  1.     J. Yam, A. Kwok, Ultraviolet light and ocular diseases [w:] International Ophthalmology 2014 Apr;34(2)
  2.     X. Ju, A. Rokohl, X. Li, Y. Guo, K. Yao, W. Fan, L. Heindl, A UV-related risk analysis in ophthalmic malignancies: Increased UV exposure may cause ocular malignancies [w:] Advances in Ophthalmology Practice and Research 2024 Apr 5;4(2)
  3.     J. Sheedy, R. Edlich, Ultraviolet eye radiation: the problem and solutions [w:] Journal of long-term effects of medical implants 2004; 14(1)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl