Są pory roku, w trakcie których okulary przeciwsłoneczne często leżą ukryte w etui ochronnym gdzieś w szafie. Po to, by wyjąć je gdy tylko rozpoczną się słoneczne, letnie dni. Nie wszyscy wiedzą, że okulary na słońce to niezbędnik także w zimniejsze pory roku! Dlaczego tak jest? Czy naprawdę należy nosić okulary przeciwsłoneczne przez cały rok? W jakich sytuacjach powinno się je nosić? Dowiedz się więcej!
Czy okulary przeciwsłoneczne należy nosić przez cały rok?
Okulary przeciwsłoneczne należy nosić przez cały rok - zarówno zimą, jak i latem. Promieniowanie UV jest bowiem aktywne cały czas i chociaż czasem słońce nie razi w oczy, to jak najbardziej do nich dociera.
Dlaczego warto chronić oczy przed słońcem? Nadmierna ekspozycja oczu na promienie słoneczne może skutkować wieloma konsekwencjami. Dzieje się tak, ponieważ słońce, poza dobroczynnym wpływem, emituje też szkodliwe promienie ultrafioletowe, które mogą zwiększyć ryzyko między innymi wystąpienia nowotworów oka. Dodatkowo, UVA i UVB mogą przyczynić się do chorób degeneracyjnych siatkówki, a także wywołać oparzenia rogówki i zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).
Kiedy zakładać okulary na słońce?
By do tego wszystkiego nie dopuścić, warto podjąć kilka kroków, które pozwolą Tobie zadbać o oczy. Najłatwiejszym i najbardziej dostępnym dla wszystkich sposobem, jest zakładanie na oczy okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami blokującymi UV. Oczywiście ważne, by pochodziły one ze sprawdzonych źródeł a nie były kupione na targu. Gdy już będziesz mieć dobre okulary przeciwsłoneczne, to warto wiedzieć, kiedy je zakładać. Choć oczywiście są takie sytuacje, w których na pewno zdajesz sobie z tego sprawę, to są również takie, w których niekoniecznie jest to takie 100% pewne.
- Słońce jasno świeci.
Gdy niebo jest bezchmurne, a dzień słoneczny, to okulary z filtrem UV400 powinny być przed wyjściem jednym z priorytetów. Pamiętaj jednak, że należy zabierać je ze sobą niezależnie od tego, czy jest gorący, lipcowy poranek, czy też grudniowe południe: słońce emituje UV w każdą porę roku.
- Słońce jest za chmurami.
Może wydawać się, że gdy niebo jest pochmurne, to oczy są bezpieczne, a okulary zbędne. Wiedziałeś jednak o tym, że nawet 80% promieni może przeniknąć przez chmury i mgłę? Oznacza to, że nawet gdy niebo jest zachmurzone, Twoja skóra może się opalić, a oczy mogą odczuć negatywne skutki UV.
- Wybierasz się na rower lub inną aktywność na świeżym powietrzu.
Wybierając się na rower, na rolki czy na spacer, to zapewne skupiasz się na odpowiedniej odzieży i obuwiu, w związku z czym łatwo zapomnieć o okularach. One zaś, poza ochroną przed słońcem, mogą również ochronić Cię przed oślepiającymi odblaskami (jeśli posiadają polaryzację), a także przed wiatrem, kurzem i pyłem.
- Prowadzisz samochód.
Promienie ultrafioletowe odbijają się od asfaltu lub maski samochodu w specyficzny dla siebie sposób. Oczy są zatem w trakcie prowadzenia samochodu eksponowane na ogromne ilości promieni ultrafioletowych. Dodatkowo, oślepiające słońce może być niebezpieczne i powodować zagrożenie - nie zauważysz bowiem człowieka lub obiektu na drodze. Jeśli masz wadę wzroku i jesteś kierowcą, wygodnym rozwiązaniem mogą być dla Ciebie okulary z nakładkami 2w1. To okulary korekcyjne, które posiadają nakładkę z filtrem przeciwsłonecznym, dzięki czemu w wygodny i szybki sposób możesz, poza korekcją, zapewnić swoim oczom ochronę.
- Wybierasz się w góry lub na narty.
Czy wiedziałeś o tym, że indeks UV może zwiększyć się nawet o 10% na każde 300 metrów nad poziomem morza? Podczas wspinaczek wysokościowych czy w trakcie aktywności na nartach okulary przeciwsłoneczne są niezbędne - nie tylko dla komfortu, ale również dla bezpieczeństwa. Jeśli należysz do grona fanów tego typu sportów to powinieneś bezwzględnie wyposażyć się w odpowiednie okulary: na rynku dostępne są specjalne gogle narciarskie, które nie spadają i zapewniają pełną swobodę ruchów.
- Gdy spadł śnieg.
Promienie ultrafioletowe odbijają się od śniegu, zdarza się, że aż w 85%, dodatkowo powierzchnia śniegu może rozproszyć promienie, jeszcze bardziej wzmacniając ich intensywność. Szczególnie intensywnie da się to odczuć, gdy w zimowe dni spacerujesz pośród gór. Oznacza to, że gdy w tą porę roku wybierasz się na zewnątrz, nie powinieneś zapominać o odpowiedniej ochronie wzroku.
- Gdy wybierasz się nad wodę.
Woda to kolejny rodzaj powierzchni, od jakiej światło może się odbić i rozproszyć, narażając oczy na silne promieniowanie UV. W związku z tym nie powinieneś zapominać o okularach na słońce gdy wybierasz się nad jezioro, nad morze, nad staw czy nad inny zbiornik wodny.
- Gdy wybierasz się na całodzienne zwiedzanie.
Gdy jesteś w nowym miejscu i planujesz całodzienne zwiedzanie - zabierz ze sobą okulary na słońce nawet wtedy, gdy słońce skrywa się za chmurami. Pamiętaj, że poza tym, iż promienie przenikają przez chmury, to nigdy nie wiesz kiedy zza chmur wyjdzie i Cię zaskoczy! Zawsze warto być przygotowanym na takie sytuacje i mieć odpowiednią ochronę pod ręką.
Wybieraj okulary przeciwsłoneczne ze sprawdzonych źródeł!
Wiesz już, w jakich sytuacjach i dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne. Jeżeli zależy Tobie na prawdziwej i solidnej ochronie, powinieneś wybierać okulary od sprawdzonych sprzedawców, takich jak weargepetto.pl czy wOkularach.pl. Okulary na słońce kupione na straganie lub w dyskoncie spożywczym mogą nie posiadać filtra UV - a być jedynie przyciemnione. Takie okulary nie zapewniają oczom należytej ochrony. Dowiedz się, jak sprawdzić filtr UV w okularach.
Bibliografia:
- J. N. Latosińska, L. Latanowicz, Promieniowanie UV a środowisko, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011
- B. Jakimowicz-Klein, Dla Twoich zdrowych oczu, Wyd. Astrum, 2016
- https://www.wokularach.pl/blog/kiedy-nosic-okulary-przeciwsloneczne