Wracasz świeżo z badania wzroku z receptą okulary? W takim razie czas zasiąść do komputera lub chwycić telefon, i zakupić swoje nowe ulubione oprawki u optyka online! Proces zakupu okularów może być jednak odrobinę skomplikowany dla osób niezaznajomionych z nazwami parametrów widocznymi na recepcie – dlatego wszystko Ci tutaj wyjaśnimy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak czytać receptę na okulary!
Jak czytać receptę na okulary?
Dal i bliż
Określenia dal i bliż, które znajdziemy na samym początku tabelki, opisują nic innego jak przeznaczenie okularów. Jeżeli okulista przypisał wartości w kwadracie oznaczonym słowem dal, oznacza to, że potrzebne Ci są okulary do chodzenia na co dzień. Parametry zapisane w kwadracie bliż opisują za to okulary do czytania, używane tylko przy czynnościach z bliska.
OP i OL
To skróty oznaczające oko prawe i oko lewe. Wada wzroku nierzadko różni się w obu oczach, dlatego okulista zapisuje parametry osobno dla każdego oka, aby zapewnić jak najwyższą precyzję korekcji wzroku.
Sfera
Ten parametr opisuje moc soczewek korekcyjnych. Jest podawany w dioptriach, czyli wartościach opisujących fizykę światła przenikającego przez szkło. Ta jednostka jest podawana w wartościach z dokładnością do 0,25 – poprzedza ją również plus lub minus świadczący o tym, czy korygowana wada to krótkowzroczność, czy dalekowzroczność.
>>> Więcej dowiesz się u nas: Okulary minusy czy plusy? Co to oznacza?
PD
PD, z angielskiego pupillary distance, to kolejny bardzo ważny parametr, bez którego nie zakupisz odpowiednio dopasowanej pary okularów korekcyjnych. Oznacza on rozstaw źrenic zapisywany w milimetrach. Można podać go w dwóch wartościach – czyli odległości od środka lewej i prawej źrenicy do grzbietu nosa, lub w jednej, jeżeli rozstaw oczu jest symetryczny. Wartość PD wynosi zazwyczaj od 54 do 74 mm dla osób dorosłych.
Addycja (ADD)
Jak czytać receptę na okulary progresywne? W tym przypadku moce okularów korekcyjnych będą dodatkowo zawierały wartość addycji. Parametr ten jest podawany w dioptriach i opisuje różnicę pomiędzy minusową mocą korekcji do dali i plusową mocą korekcji do bliży.
Cylinder (CYL)
Kolejny parametr widoczny na recepcie na okulary jest oznaczony jako cylinder, w skrócie CYL. Znajdziesz go na swojej recepcie, jeżeli lekarz stwierdził u Ciebie astygmatyzm – w innym wypadku pole pozostanie puste. Podobnie jak sfera, cylinder jest oznaczany jednostką co 0,25 poprzedzoną plusem i minusem. Zawsze występuje również w parze z osią cylindra.
Oś
Parametr ten pozwala na poprawne rozmieszczenie soczewki w oprawce w przypadku okularów korygujących astygmatyzm. Jest podawany w stopniach, a jego zakres to od 0 do 180°.
Pryzmat
Jeżeli zmagasz się z zezem, diplopią lub inną wadą widzenia obuoczną, na swojej recepcie okularowej znajdziesz parametry pod rubryką pryzmatu. Wspiera on prawidłowe ustawienie gałek ocznych przy spoglądaniu na obiekty w bliskich i dalekich odległościach, tym samym niwelując objawy problemów z widzeniem.
Baza
Baza dopełnia wartości pryzmatu, opisując jego kierunek. Na swojej recepcie możesz znaleźć opis liczbowy od 0 do 360° stopni, lub słowny, np. nos, skroń, dół lub góra.
To już wszystkie parametry, które znajdziesz na swojej recepcie od okulisty! Skoro wiesz już, jak odczytać receptę na okulary korekcyjne, nie zwlekaj i wyrób je online z dostawą do domu już teraz. Z wszystkich oprawek w naszym sklepie jesteś w stanie uczynić okulary plusy, minusy i progresywne, w zależności od Twoich potrzeb. Kup już teraz i ciesz się idealnym wzrokiem w dobrym stylu!