Black Week | do -70% na wszystkie okulary
Badanie wzroku - jak przebiega i na czym polega podstawowe badanie okulistyczne oczu?

Kiedy przeprowadzić pierwsze okulistyczne badanie wzroku?

Badaniu wzroku powinny poddawać się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Pogorszenie się wzroku może nastąpić już od najmłodszych lat, w wieku średnim lub dopiero w starczym. Nie istnieje żadna uniwersalna reguła, określająca precyzyjnie, kiedy narząd wzroku zacznie się osłabiać albo kiedy dokładnie zaczną nas trapić pewne dolegliwości.

Obciążenia, wynikające ze współczesnych aktywności, polegających na użyciu ekranów LCD, jeszcze bardziej wymagają od nas wrażliwości na kondycję naszych oczu. Wielość bodźców wzrokowych, z jakimi mamy aktualnie do czynienia sprawiają, że coraz więcej ludzi musi nosić okulary bądź soczewki korekcyjne.

Badanie wzroku – jak często?

Wielu pacjentów nie wie co, ile czasu należy badać swój wzrok. Poddają się jemu jedynie na okoliczność badań okresowych do pracy, w ramach badań podczas przystępowania do kursu na prawo jazdy albo w trakcie edukacji szkolnej. Otóż tak eksploatowany narząd, powinien być kontrolowany nieco częściej niż tylko podczas powyższych okazji.

Pierwsze badanie wzroku u dziecka

Badaniu poddawane mogą być już 6-miesięczne dzieci, a już na pewno powinny do niego podchodzić przed pójściem do szkoły. Natomiast jeśli chodzi o częstotliwość badań, to według specjalistów osoby dorosłe powinny uczęszczać na badania wzroku co najmniej co 2 lata. Rzecz jasna nie dotyczy to osób cierpiących na dolegliwości związane ze wzrokiem, gdyż tacy pacjenci powinny odwiedzać okulistę regularnie.

W jakich sytuacjach należy szczególnie często badać wzrok?

Według lekarzy takie choroby, jak zwyrodnienie plamki (AMD) lub zaćma mogą wystąpić u pacjentów szczególnie po 40 roku życia. Dlatego przekraczając ten wiek, dobrze będzie udać się na badanie wzroku.

Ponadto osoby cierpiące na cukrzycę są narażone na jaskrę lub na występowanie u nich zmian na dnie oka, dlatego oni również powinni częściej kontrolować stan swojego narządu wzroku.

Częstotliwość badań powinna być większa także u osób chorujących na stwardnienie rozsiane, nowotwory, a także na reumatyzm.

Jak wygląda badanie wzroku?

Standardowe badanie wzroku nie powinno trwać dłużej niż 30 minut. Jak każda wizyta u specjalisty, rozpoczyna się ono od krótkiego wywiadu, w którym pytani jesteśmy m.in. o to, czy nikt w naszej rodzinie nie zmagał się z dolegliwościami wzrokowym oraz czy my sami mamy jakąś wadę wzroku. Badanie przeprowadzić może lekarz internista, okulista lub optometrysta.

Jak się przygotować do badania oczu?

Badanie wzroku nie wymaga zbyt zaawansowanych przygotowań, lecz istnieje kilka uniwersalnych porad, które pomogą przeprowadzić je płynnie i bezproblemowo. Otóż zaleca się, aby pacjent nie przychodził na badanie w makijażu, ponieważ nawet niewielka część pudru lub tuszu po dostaniu się do oka może wywołać jego łzawienie lub podrażnienie, a to sprawi, że wyniki kontroli mogą się wypaczyć.

Przed badaniem wzroku należy zdjąć soczewki, ponieważ przeprowadzenie badania z nimi mogłoby nie dać miarodajnych wyników.

Warto pamiętać, że stosując krople mydriatyczne mniej niż 2 lub 3 godziny przed badaniem również możemy przyczynić się do postawienia złej diagnozy, gdyż po ich zastosowaniu odnotowuje się gorsze widzenie obrazów.

Metody na badanie wzroku

Badanie wzroku może być przeprowadzane kilkoma metodami, które dobiera się w zależności od okoliczności, stanu zdrowia pacjenta oraz przyczyny badania.

Podstawowe badanie wzroku (badanie ostrości)

Nazywane inaczej badaniem ostrości wzroku do bliży i do dali ma na celu sprawdzenie zdolności rozdzielczej siatkówki oka, która umożliwia widzenie obiektów znajdujących się ze sobą w niewielkiej odległości z daleka (5m) lub z bliska (30 cm). Podczas tego podstawowego badania odczytujemy obiekty, nazywane optotypami, które znajdują się na tzw. tablicy Snellena. Znajduje się na niej 11 rzędów optotypów o różnych wielkościach. Zadaniem pacjenta jest poprawne wyczytanie wskazanego przez lekarza obiektu.

Podstawowe badanie wzroku stosuje się w ramach przesiewowego badania, które odbywa się m.in. w szkołach.

Komputerowe badanie wzroku

Wykorzystywane jest przy użyciu refraktometru, a konkretnie działania promieni podczerwieni. Komputerowe badanie wzroku służy do precyzyjnego określenia krzywizny wypukłej warstwy oka, a także do ustalenia wady referencyjnej. Innymi słowy, chodzi w nim o to, by sprawdzić kąta padania promieni względem układu optycznego oka. To badanie trwa kilka minut i co ważne nie umożliwia całkowicie precyzyjnej oceny wady wzroku, w ramach której można byłoby dobrać odpowiednie okulary korekcyjne dla pacjenta.

Badanie pola widzenia

Ten rodzaj badania ma na celu sprawdzenie, jaki zakres pola przestrzennego widzimy, gdy nasza gałka oczna jest w bezruchu. Badanie pola widzenia nazywane inaczej perymetrią polega na wykorzystaniu polomierza. Pacjent przytyka raz lewe, a raz prawe oko do aparatury i musi dać znać lekarzowi za każdym razem, gdy ujrzy pojawiający się świetlny punkt. Wyniki są przedstawione w formie mapy, która odzwierciedla aktywność każdego oka osobno. Perymetria może być przeprowadzania także metodą dynamiczną, w której ów pojawiający się świetlny punkt za każdym razem zmienia swoje położenie.

Tonometria

To badanie, nazywane inaczej pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego, jest powszechnie stosowane w okulistyce. Pozwala ona m.in. na zdiagnozowanie jaskry. Chodzi w nim o to, by sprawdzić ciśnienie w wypełnionej płynem śródocznym gałce ocznej. Dokonuje się tego poprzez wdmuchiwanie do naszego oka powietrza. Dzięki temu rogówka się spłaszcza, a to pozwala na ustalenie poziomu ciśnienia. Zdrowe osoby powinny mieć je w granicach 10-21 mm Hg. Co ważne, ciśnienie wewnątrzgałkowe zmienia się w ciągu dnia. Najbardziej znane rodzaje tego badania to: tonometria aplanacyjna (metoda Goldmanna), tonometria wgłębieniowa oraz tonometria bezkontaktowa.

Oftalmoskopia

Jest to badanie dna oka, które również należy do podstawowych sposobów kontroli prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Pozwala ono zdiagnozować problemy z funkcjonowaniem i budową siatkówki oka, nerwu wzrokowego oraz błony naczyniowej. Ponadto umożliwia wykrycie miażdżycy, nadciśnienia, a także cukrzycy. Oftalmoskopia przeprowadzana jest przy użyciu sprzętu zwanego wziernikiem okulistycznym. Światło emitowane przez aparat ogniskuje się na strukturach oka, począwszy od ciała szklistego, tarczy nerwu wzrokowego, naczyń krwionośnych, a skończywszy na obwodowej części siatkówki i na żółtej plamce. Badanie jest całkowicie bezbolesne.

Badanie widzenia barwnego

Chorobą, polegającą na zaburzeniach w rozróżnianiu barw nazywamy daltonizmem. Odpowiada za nią złe funkcjonowanie receptorów światłoczułych zwanych czopkami. Badanie, które sprawdza widzenie barw, pozwala ocenić należytą percepcję i odbiór kolorów przez nasze oko. Jedną z metod na sprawdzenie tego procesu jest użycie tablic pseudoizochromatycznych Ishary. Dzięki nim weryfikowane są ewentualne różnice w recepcji zielonych i czerwonych barw. Istnieją także inne metody takie jak metoda Hardy’ego, Randa oraz Rittnera, które umożliwiają sprawdzenie widzenia także barwy niebieskiej.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl