Black Week | do -70% na wszystkie okulary
PD, czyli rozstaw źrenic - jak zmierzyć go samodzielnie?
PD, czyli rozstaw źrenic - jak zmierzyć go samodzielnie?

Czym jest źrenica w oku?

Przyglądając się w lustrze swemu oku, widzimy wyróżniające się w jego centralnej części czarne kółko otoczone kolorową tęczówką. Rzecz jasna jest nim właśnie źrenica. Jest ona określana jako znajdujący się przed soczewką otwór, do którego wpadają promienie świetlne. Źrenica jest niewielka – jej średnica wynosi ledwie kilka milimetrów, natomiast jej rozmiar zmienia się względem rodzaju oświetlenia, a także skurczów rozwieracza źrenicy i mięśni zwieracza. Zmiany jej wielkość uwarunkowane są też innymi czynnikami, lecz je bardziej szczegółowo omówimy w innym akapicie.

Za co odpowiada źrenica w oku?

Źrenica odgrywa kluczową rolę w prawidłowym widzeniu obrazu. Otóż promienie świetlne, które do niej docierają, są przetwarzane przez komórki siatkówki oka, po czym trafiają do naszego mózgu. Dopiero tam tworzy się widziany przez nasz narząd wzroku obraz. Inną funkcją źrenicy jest ochrona wnętrza gałki ocznej przed zbyt dużą dawką światła.

Rozszerzanie i zwężanie się źrenic – opis i przyczyny

Obserwowanie swojego oka, jego struktury oraz niewielkich znajdujących się w nim elementach, może być fascynujące. Szczególnie, wtedy gdy uzmysłowimy sobie, że rozmiar naszych źrenic zmienia się i co najciekawsze – przyczyniają się do tego najróżniejsze okoliczności. Samo zwężanie i rozszerzanie się źrenic odbywa się poprzez unaczynioną i dobrze umięśnioną tęczówkę oka. Natomiast najczęstszym czynnikiem zewnętrznym powodującym zmianę rozmiaru źrenicy jest właśnie światło. Jeśli jest jego nadmiar, to źrenica zaczyna się kurczyć. Dzieje się tak, ponieważ dawka promieni słonecznych wpada do oka w mniejszej ilości, dzięki czemu jest ono przed nimi chronione. Natomiast jeśli znajdujemy się w słabo oświetlonym pomieszczeniu, to źrenica naszego oka się rozszerza, aby móc odebrać, jak najwięcej promieni świetlnych, dzięki którym widziany przez nas obraz jest bardziej wyraźny.

Rozszerzanie i zwężanie się źrenic uzależnione jest także od innych czynników. Otóż substancje zawarte w lekach lub narkotykach również mogą wpływać na ich rozmiar. W przypadku zażycia jednych źrenice się rozszerzają, inne zaś wywołują ich zwężenie.

Na ich wygląd umieją wpłynąć także okuliści. Podczas jednego z badań okulista podaje pacjentowi specjalne krople właśnie po to, by obszar oka się zwiększył, przez co łatwiej mu je badać.

Kolejnym uwarunkowaniem wpływającym na rozszerzanie i zwężanie się źrenic jest nasz stan psychiczny. Okazuje się, że nastrój determinuje ich rozmiar. Według wielu psychologów, gdy jesteśmy w stanie pozytywnego pobudzenia emocjonalnego, to źrenice wyraźnie się powiększają, lecz jeśli jesteśmy zestresowani lub zdenerwowani, to źrenice mają tendencję do zwężania się. Za tę zależność odpowiadają dwa hormony – adrenalina oraz endorfina.

Czym jest rozstaw źrenic PD?

Zatem źrenice są jednym z najważniejszych obszarów organu wzroku. Ich rozstaw, czyli odległość od siebie jest ważna właśnie dla okulistów. Otóż odległość między jedną a drugą źrenicą wpływa na dobór okularów. Zanim zdecydujemy się na konkretne szkła oraz oprawki do nich musimy zmierzyć rozstaw źrenic PD. Pomiar rozstawu źrenic – nazywany PD od skrótu angielskich słów „pupil distance” – to zmierzenie odległości odcinka między środkiem jednej źrenicy a drugiej względem siebie lub względem dzielącego oczy nosa.

Otóż PD zapisywane jest w milimetrach, natomiast wartość rozstawu źrenic można podawać na dwa sposoby. Jeden z nich jest prostszy, ponieważ polega na zmierzeniu jednej odległości między obiema źrenicami. U dorosłych najczęściej wynosi ona od 54 do 74 mm, a u dzieci od 43 do 54 mm. Zatem odległość rozstaw może wynosić np. 60 mm. Drugi sposób polega na tym, że wartość rozstawu źrenic podawana jest w dwóch liczbach, ponieważ brana jest pod uwagę odległość środka źrenicy każdego oka do naszego nosa. Dla przykładu lewe oko od nosa może dzielić odległość 26 mm, natomiast odcinek między środkiem prawej źrenicy a nosem to 28 mm. Zatem PD dla takiej osoby wynosi 26(28).

Dlaczego warto znać swoje PD?

Źrenice są nazywane optycznym centrum oka. Dlatego pomiar odległości między nimi jest nadrzędny dla przedsięwzięcia odpowiednich kroków w celu korekcji wzroku. Podanie błędnej wartości PD może skutkować tym, że okulary nie będą skutecznie niwelowały danej wady wzroku.

Jak zmierzyć rozstaw źrenic?

Tak jak zostało to już wspomniane – pomiar PD dokonywany jest w trakcie badania okulistycznego. Okulista przeprowadza go, a jego wynik najczęściej zapisuje na recepcie. Natomiast, gdy nie znamy swojego PD, możemy sami z łatwością przeprowadzić pomiar.

Krok 1 pomiaru rozstawu źrenic

W pierwszej kolejności powinniśmy przygotować sobie dwa przybory. Otóż musimy zaopatrzyć się w linijkę oraz lustro.

Krok 2 pomiaru rozstawu źrenic

Następnie stańmy naprzeciwko lustra, po czym umieśmy linijkę na nosie tak, aby jej punkt początkowy znajdował się dokładnie na środku źrenicy oka. Możemy też trzymać ją na poziomie brwi.

Krok 3 pomiaru rozstawu źrenic

Trzymajmy linijkę sztywno i odczytajmy odległość między środkiem danej źrenicy a środkiem nosa. Należy powtórzyć tę czynność także dla drugiego oka. Podczas pomiaru możemy zamknąć oko, które nie jest mierzone.

Krok 4 pomiaru rozstawu źrenic

Po dokonaniu pomiaru dla obu źrenic możesz odczytać wartość między środkiem lewej i prawej źrenicy.

Pomiar PD może odbywać się także przy pomocy drugiej osoby. Wtedy nie musimy odczytywać milimetrowych odległości w lustrze, ponieważ dostrzeże je właśnie ona.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl