Black Week | do -70% na wszystkie okulary
Okulary dla kierowców - jakie okulary do jazdy samochodem wybrać?
Okulary dla kierowców - jakie okulary do jazdy samochodem wybrać?

Dlaczego warto mieć w aucie okulary?

W trasie mogą napotkać nas okoliczności utrudniające nam widzenie lub po prostu sama czynność prowadzenia auta wymaga od nas podjęcia dodatkowych środków. Dlatego odpowiedzią na te potrzeby są okulary do jazdy samochodem. Jak je wybrać, czym się kierować, jakie powinny one być, kiedy je nosić i jaki konkretnie rodzaj okularów potrzebujemy to pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.

Jakie okulary dla kierowców są potrzebne do auta?

Okoliczności drogowych, podczas których widzenie kierowcy może zostać utrudnione, jest wiele. Zmieniające się nieustannie warunki pogodowe, a także dynamiczna sytuacja na drodze, mogą zaburzyć dobrą widoczność.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców

Jednym z częstych utrudnień jest oślepiające słońce. Kierowcy borykają się z tym problemem nieustannie i w ramach zniwelowania go, wyposażono samochody w specjalne klapy, pełniące funkcję zasłony przeciwsłonecznej. Znajdują się one w każdym aucie, lecz nie zawsze potrafią one całkowicie zmniejszyć uciążliwość promieni słonecznych. Dlatego okulary przeciwsłoneczne do samochodu jawią się niemalże jako konieczność. Mogą być przecież zakładane doraźnie, tylko w chwili, gdy razi nas słońce. Schowane w bliskim dla nas miejscu, w niedalekim schowku, znacznie ułatwią nam szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu.

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne do samochodu?

Przeciwsłoneczne okulary dla kierowców mają nie tylko efektownie wyglądać, ale przede wszystkim muszą pozwalać naszemu oku na swobodne widzenie. Długotrwałe patrzenie przy rażącym blasku słonecznym może uszkodzić je nawet trwale. Aby być całkowicie przygotowanym do jazdy, trzeba dobrać takie okulary do samochodu, które będą w swym przeciwdziałaniu skuteczne. Zapewnić może to odpowiedni filtr chroniący przed promieniami ultrafioletowym (UV). Innym wzmocnieniem pracy okularów przeciwsłonecznych jest filtr polaryzacyjny, który pozwala kierowcy widzieć niemalże w każdej sytuacji na drodze. Specjalna soczewka polaryzacyjna może być zakładana i zdejmowana. Nie tylko chroni ona przed słońcem, ale sprawia także, że obraz w nich wydaje się ostrzejszy.

Okulary dla kierowców do jazdy w nocy

Źródłem oślepiającego światła są nie tylko promienie słoneczne, ale również światła lamp samochodowych, które rzecz jasna są aktywne właśnie nocą. Każde auto posiada reflektory mające na celu powiadomienie innych kierowców o jego obecności lub działaniach, a także pozwalają mu one oświetlić ciemności. Niestety, gdy światła występują w dużym natężeniu, podczas wielogodzinnej nocnej jazdy mogą okazać się nie tyle długofalowo szkodliwe dla naszego oka, ile mogą one sprawić, że kierowca w danym momencie zostanie przez nie zaślepiony, w skutego czego podejmie złą sytuację na drodze. Należy też wiedzieć, że ludzkie oko w nocy ma znacznie bliższy zasięg widzenia, a obiekty znajdujące się dalej są bardziej rozmazane.

Okulary dla kierowców z antyrefleksem

Istnieją specjalne okulary dla kierowców do jazdy nocą, które pomagają zniwelować działanie szeroko rozproszonego światła reflektorów. Chronią one oczy także przed dalszymi skutkami częstego kontaktu z nocnymi światłami. Otóż umożliwiają to powłoki antyrefleksyjne, w które okulary do jazdy samochodem zostały udoskonalone. Znacznie ograniczają one działanie wszelkich odblasków.

Powłoka antyrefleksyjna pomaga niwelować także wszelkie inne przebłyski pogarszające widoczność, także te, które mogą nastąpić za dnia. Dzięki nim obraz jest wyraźniejszy i ostry. Ponadto chronią one wzrok przed długofalowymi skutkami nadwyrężania oczu przez wszelkie refleksy świetlne.

Okulary z filtrem LCD Blocker, Blue Blocker

Tzw. światło niebieskie emitowane przez ekrany wyświetlaczy, które spotyka się na drogach, jest równie uciążliwe, jak to pochodzące z reflektorów. Podczas jazdy spotykamy coraz więcej świecących reklam i banerów. Niestety, gdy występują w zbyt wielkim natężeniu, gdy jesteśmy w trasie przez długi czas, również jesteśmy narażeni na ich szkodliwe działanie. Okulary wyposażone w filtr Blue Blocker lub LCD Blocker mogą skutecznie chronić oczy przed długotrwałym kontaktem z ze światłem niebieskim.

Okulary korekcyjne do jazdy samochodem

Kierowcy posiadający wadę wzroku powinni nosić okulary korekcyjne do jazdy samochodem. Większość z nich nie stosuje jednak specjalnych okularów przeznaczonych do kierowania pojazdem. Są też tacy, którzy nie posiadając zaawansowanej wady, nie korzystają z okularów na co dzień, lecz zakładają je tylko podczas jazdy. Tak czy inaczej, obie grupy korzystają z okularów korekcyjnych, które przede wszystkim mają pomagać w lepszym widzeniu obiektów. Są przeznaczone zarówno dla zmagających się z dalekowzrocznością, jak i dla tych z krótkowzrocznością. Zapewniają one oku ochronę i pielęgnację. Natomiast wyjątkowe warunki, jakie można zastać na drodze – mnogość reflektorów, światło słoneczne, światło odbite – wymagają przecież szczególnych środków zapobiegawczych. Dlatego okulary korekcyjne do samochodu, aby chronić kompleksowo, powinny być wyposażone również w filtr LCD Blocker – radzący sobie z tzw. światłem niebieskim, a także filtr UV – chroniący przed promieniami świetlnymi.

Jakie okulary dla kierowców nie są potrzebne do auta?

Aktualnie okulary dla kierowców, dzięki możliwości nakładania na nie wymiennych szkiełek i filtrów, mogą pełnić różnorakie funkcje. Ten sam model może być zakładany latem, na plaży, aby ochronić przed się promieniowaniem UV oraz jednocześnie może być noszony na co dzień w ramach korekcji wzroku także do jazdy samochodem. Dlatego możliwe jest, aby zachować efekt, jaki dają przyciemniane okulary przeciwsłoneczne dla kierowców, osiągając przy tym nadrzędny cel, jakim jest ochrona i pielęgnacja wzroku.

Wybierz mądrze okulary do samochodu

Z tego powodu wybór okularów korekcyjnych znacznie się rozszerzył. Pojawiły się wielokolorowe modele, odpowiadające na najbardziej wymyślne oczekiwania. Natomiast są takie barwy szkieł, których nie zaleca się do prowadzenia w nich pojazdu. Niestety ta czynność przede wszystkim wymaga ostrożności i wrażliwości na detale, stąd należy się nieco ograniczyć w swym wyborze.

Na drodze mamy do czynienia z niezwykle ważną i regulującą ruch sygnalizacją świetlną, która wykorzystuje znane nam kolory. Dlatego stosowanie soczewek o określonej barwie jest wysoce niewskazane. Zielony, czerwony lub niebieski połysk okularów, emanujący w nocy, może przyczynić się wprowadzenia zamieszania, czyli m.in. do zmylenia innych uczestników ruchu, którzy potraktują ów kolorowy połysk jako światło sygnalizacji świetlnej.

Okulary do jazdy samochodem sprawią, że będziesz lepszym kierowcą

Tak jak było to już opisane – nie tylko ci zmagający się z poważnymi wadami wzroku powinni nosić okulary do jazdy samochodem. Nawet ci, którzy nie muszą zakładać ich na co dzień, mogą wspomóc się o dodatkowy ekwipunek. Mnogość wizualnych bodźców wymaga bowiem szczególnych przeciwdziałań. Dlatego dobrze dobrane okulary dla kierowców
powinny uczynić z każdego znacznie lepszego użytkownika dróg.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl