Black Week | do -70% na wszystkie okulary
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - jakie wybrać?

Nietrudno nam to zrozumieć, ponieważ słońce jest dla naszego wzroku szczególnie uciążliwe i niekomfortowe. Dlatego nikt z nas nie wyobraża sobie sezonu letniego bez okularów przeciwsłonecznych. Dostępne na rynku modele udoskonalone są o różnorakie filtry UV, które wzmacniają ochronny efekt. Ponadto okulary stają się już nieco bardziej uniwersalne i jeden egzemplarz wzbogacony o wymienne szkła i soczewki lub właśnie filtry może pełnić funkcje zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – co nam dają?

Promieniowanie UV, czyli promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na 3 rodzaje. Są to: UVC, UVA oraz UVB. Pierwsze z nich nie stanowi zagrożenia dla człowieka, ponieważ jest zatrzymywane przez warstwę ozonową. Jednakże pozostałe – UVA oraz UVB docierają do nas, przez co, to one są odpowiedzialne za obciążanie naszego wzroku.

Filtr UV stanowi blokadę dla promieni ultrafioletowych. Ponadto przydaje się on także w fotografii, ponieważ działa ochronnie dla materiału światłoczułego.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV zabezpieczają oko przed takimi dolegliwościami jak nadwrażliwość na światło, podrażnienie spojówek lub nawet katarakta i zwyrodnienie plamki żółtej. Niestety znajdująca się w naszym oku soczewka nie jest w stanie samodzielnie bronić się przed UV. Cierpi na tym szczególnie wrażliwa na światło siatkówka oka.

Rodzaje filtrów UV

Rekomendowanym przez specjalistów i zapewniającym stuprocentową ochronę przed słońcem jest filtr UV 400. Szukając odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, powinniśmy szukać na nim nalepki lub etykiety właśnie z takim napisem. Natomiast filtr UV ma aż 5 kategorii. Każda z nich ma swoje zastosowanie i grupę docelową.

  • Filtry UV kategorii 0Okulary przeciwsłoneczne męskie i damskie udoskonalone o filtr UV o takiej kategorii poleca się szczególnie sportowcom, a przede wszystkim rowerzystom. Co ważne można z nich korzystać także wieczorem. Filtr przepuszcza od 80 do 100% światła.
  • Filtry UV kategorii 1: Modele okularów przeciwsłonecznych posiadające taki filtr świetnie sprawdzą się w ciemne pochmurne dni. Przepuszczają one od 43 do 80% światła.
  • Filtry UV kategorii 2: Ich przepuszczalność światła to 18-43%. Zaleca się ją w okularach, gdy pogoda za oknem jest średnio pochmurna.
  • Filtry UV kategorii 3: Jest to najbardziej powszechna kategoria filtra UV w jakie wyposażane są okulary przeciwsłoneczne damskie i męskie. Okulary z takim filtrem zaleca nosić się, podczas ciepłych i słonecznych dni, gwarantowana przez nią przepuszczalność światła to 8-18%.
  • Filtry UV kategorii 4: okulary z tym filtrem przeznaczone jest dla osób uprawiających sporty zimowe (alpiniści, narciarze etc.). Taki filtr gwarantuje spore zaciemnienie, dlatego okulary w tej kategorii wykorzystuje się rzadziej. Przepuszczają one bowiem od 3 do 8% światła.

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?

Podstawowym sposobem weryfikacji obecności filtra UV w okularach przeciwsłonecznych jest naklejka CE. Unia Europejska nałożyła na producentów okularów wymóg umieszczania na nich informacji co do obecności filtra. Niestety zdarza się, że naklejka widnieje na okularach, które nie mają filtra UV. Dlatego najlepiej jest kupować okulary od znanych i sprawdzonych producentów.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV czy filtrem polaryzacyjnym?

Pewną alternatywą dla okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV są te posiadające filtr polaryzacyjny. Są one polecane szczególnie kierowcom, sportowcom i osobom cierpiącym na astygmatyzm. Ów filtr przepuszcza tylko spolaryzowane światło, którym są proste fale świetlne. Tym samym rozproszone światło, odbijające się od śniegu, kałuży, lodu lub innych poziomych powierzchni jest zatrzymywane przez filtr. Ponadto posiadające go okulary zapewniają wyraźną widoczność, zwiększają kontrast i niwelują ryzyko powstania dolegliwości związanych z widzeniem. Wadą okularów z filtrem polaryzacyjnym jest zaburzanie widoczności wyświetlaczy LCD. Może być to szczególnie uciążliwe dla kierowców korzystających z nawigacji.

Co daje filtr fotochromowy w okularach?

Taki rodzaj filtra w okularach przeciwsłonecznych dostosowuje się niejako do otoczenia. Gdy pogoda jest słoneczna, to soczewki się zaciemniają, natomiast gdy jest ciemno, obraz widziany z nich się rozjaśnia. Zatem ten filtr pozwala na widzenie niemalże w każdych warunkach. Co ważne, moment przejścia w stan jasny i ciemny wymaga od filtra kilka minut na przystosowanie się.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem Blue Blocker

Powłoka Blue Blocker zapewnia okularom ochronę przed szkodliwym światłem niebieskim, na które jesteśmy narażeni, gdy nasze oczy mają kontakt z ekranem komputera, smartphone’a, tabletu lub innych wyświetlaczy LCD. Ponadto ów filtr zapewnia większy kontrast widzenia, odbiór żywych kolorów oraz redukcję refleksów światła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl