Black Week | do -70% na wszystkie okulary
Jak dobrać okulary do twarzy, czyli wybieramy oprawki idealne dla nas!
Jak dobrać okulary do twarzy, czyli wybieramy oprawki idealne dla nas!

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary?

Tak czy inaczej, wybór odpowiednich oprawek do okularów korekcyjnych i okularów przeciwsłonecznych może nie być łatwy. Nie pomaga w tym nie tylko bardzo szeroka oferta, ale także nasze indywidualne czynniki. Istnieje bowiem wiele wskazówek i zależności dotyczących doboru oprawek, które formułowane są na podstawie m.in. tego, jaki mamy kształt głowy lub karnację. Dane modele poleca się innym, by inne zaś im odradzać. Oczywiście nikt nigdy nie opracuje jedynego uniwersalnego kodeksu lub poradnika, który rozwiąże wszelkie wątpliwości w tej kwestii, natomiast w tym artykule zaproponujemy Wam kilka wskazówek dotyczących tego, czym można kierować się w ich wyborze.

Jak dobrać okulary damskie i męskie?

Okulary, a przede wszystkim oprawki są bardzo wyrazistym atrybutem każdej modowej kreacji. Potrafią bowiem wyeksponować nasze fizyczne atuty, przy jednoczesnym niwelowaniu pewnych mankamentów. Dlatego też dobór oprawek jest tak kluczowy. Pierwszym podziałem, jaki można dokonać to ten dzielący je na oprawki damskie oraz oprawki męskie. Istotnie, są obecne takie ich kształty lub kolory, które niejako automatycznie przypisuje się mężczyznom lub kobietom.

Rzecz jasna istnieje duża płynność, co sprawia, że ów podział nie jest sztywny. Typowo męskie okulary przeciwsłoneczne są dziś noszone również przez panie, a damskie okulary przeciwsłoneczne są wybierane też przez panów. Jednak na ogół kształty oprawek damskich są bardziej owalne, a ich kontury nieco cieńsze. Natomiast męskie są raczej grubsze i wyraźniej przypominające figury kanciaste.

Jak dobrać oprawki w pasującym nam kolorze?

Aktualnie można znaleźć wielobarwne i kolorowe oprawki do okularów. Możliwość doboru odpowiedniej barwy jest prawie nieograniczona. Hamować może nas jedynie wyobraźnia.

Najbardziej klasycznymi i najpowszechniejszymi kolorami oprawek jest nienachalna czerń oraz oprawki przeźroczyste. Pasują chyba do każdej stylizacji, a także do każdego koloru włosów. Wybierając je, możemy być bezpieczni, że całość naszej kreacji nie zostanie narażona na szwank przez kolor oprawek.

Jak dobrać okulary do koloru włosów?

Jako że okulary znajdują się na naszej twarzy, to kolor ich oprawek musi współgrać przede wszystkim z naszym odcieniem włosów. Dlatego brunetom i brunetkom poleca się oprawki srebrne, czerwone oraz czarne. Blond na naszych włosach dobrze komponuje się z oprawkami srebrnymi lub miedzianymi. Natomiast osobom rudym radzi się, aby wybierały one modele złote lub miedziane.

Jak dobrać okulary do koloru oczu?

Kolor oprawek może być dobierany także pod kolor naszych oczu. W końcu okalają one nasze oko, które znajduje się niejako w centralnej pozycji. Istnieje zasada mówiąca o tym, że dobrze jest, gdy kolor oczu oraz oprawek jest taki sam. Uzyskany wtedy efekt będzie odpowiednio tonujący i bezpieczny. Natomiast istnieje druga reguła, mówiąca o tym, że aby podkreślić barwę naszej tęczówki, należy dążyć do kontrastu. Na przykład oczy brązowe będą dobrze prezentować się przy oprawkach szarych, niebieskich lub granatowych. Zielone będą dobrze wyeksponowane w zestawieniu z czerwienią oraz fioletem, a niebieskie z odcieniem brązu, fioletu, pomarańczy lub fioletu.

Jak dobrać okulary do kształtu nosa?

Nos jest centralnym punktem naszej twarzy, a jego wystający kształt pomaga stabilnie spoczywać na niej okularom. Tym samym styka się z nim i od okularów do nosa wiedzie bardzo krótka droga. Dlatego jego kształt może komponować się z kształtem i wielkością oprawek. Mało tego, gdy jesteśmy niezadowoleni z wyglądu swojego nosa, możemy skutecznie zakryć niezadowalające nas mankamenty jego urody.

Osoby mające duży nos powinny dobrać sobie oprawki z podwójnym noskiem. Długi nos będzie wyglądał dobrze, gdy nosek w oprawce umiejscowiony jest nieco niżej, natomiast osoby o niewielkim i zadartym nosie powinny nosić okulary z noskiem znajdującym się wyżej.

Jak dobrać okulary do twarzy i jej kształtu?

Cechą naszej indywidualnej urody, która najsilniej współgra z kształtem i wielkością oprawek jest kształt naszej twarzy. Ich dobór przy uwzględnieniu właśnie tej zewnętrznej cechy jest kluczowy. Dzięki niemu możemy skutecznie wyeksponować nasz typ urody, równolegle neutralizując nasze wszelkie wady i niedoskonałości.

Jaki kształt ma nasza twarz?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, dotyczące tego, jaki mamy kształt twarzy. Przypisanie typu naszej urody do konkretnej kategorii ułatwi cały proces wyboru. Dla jednych ustalenie kształtu nie jest żadnym problemem i jest on dla nich znany prawie od zawsze, a dla drugich jest on niewiadomą. Istnieje prosty sposób na sprawdzenie tego. Mianowicie potrzebne do tego będzie lustro oraz szminka. Musimy stanąć przed nim i narysować szminką jej kontur swojej twarzy. Wyraźnie zarysowana linia szminki na lustrze sprawi, że jej kształt będzie dla nas bardziej czytelny.

Jakie okulary do okrągłej twarzy?

Gdy okaże się, że nasza twarz ma okrągły kształt, to musimy wiedzieć, że istnieją stosowne oprawki, które doskonale ją wyeksponują. Taka twarz najczęściej wyróżnia się tym, że policzki są wypukłe a broda nieco zaokrąglona. Wybierając okulary do okrągłej twarzy należy stosować zasadę kontrastu. Najlepiej pasujące do niej oprawki to te o kształtach kanciastych – prostokątne oraz kwadratowe. Ich celem jest optyczne wydłużenie i wyszczuplenie twarzy przy jednoczesnym pokreśleniu kości policzkowych. Dla osób posiadających takie kształty nie zaleca się małych oprawek wzbogacanych licznymi ozdobnikami.

Jakie okulary do owalnej twarzy?

Można rzec, że osoby mające taki kształt twarzy nie muszą podążać za sztywno określonymi wskazówkami. Otóż owalna twarz dobrze komponuje się z wieloma rodzajami oprawek. Oczywiście należy pamiętać, że zbyt szerokie i duże oprawki mogą wyglądać mniej korzystnie, gdy twarz jest drobna. Ponadto powinno dążyć się do tego, aby oprawki nie były szersze od twarzy, jednak w ogólnym ujęciu, okulary do owalnej twarzy jest bardzo łatwo dobrać!

Jakie okulary do kwadratowej twarzy?

Ten typ często wyróżnia się wysokim czołem oraz szeroką szczęką. Najczęściej osoby o kwadratowej twarzy mają taką samą szerokość i długość twarzy. Wybierając okulary do kwadratowej twarzy należy postawić na kontrasty, czyli wybranie oprawek o okrągłych kształtach, ponieważ to wydłuży linię szczeki. Dobrze, gdy zaokrąglenie występuje w dolnej części szkiełek. Osoby o kwadratowym kształcie twarzy prezentują się korzystnie także z okularami bez oprawek.

Jakie okulary do trójkątnej twarzy?

Ten kształt twarzy nazywany jest także kształtem serca. Charakteryzuje się on rozległym czołem, wysoko osadzonymi i silnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi oraz zwężającą się u dołu brodą. Innymi słowy, różnice szerokości w tym kształcie twarzy są największe. Dlatego wybierając okulary do trójkątnej twarzy warto postawić na modele z cienką obwódką, a nawet całkowitym brakiem oprawek. Natomiast oprawki owalne lub okrągłe również nadają twarzy korzystnego wyglądu. Jednakże w ramach przeciwieństwa, powinno wystrzegać się ostro zakończonych spiczastych opraw.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl