Black Week | do -70% na wszystkie okulary
Problemy ze wzrokiem a praca przy komputerze
Problemy ze wzrokiem a praca przy komputerze

Dlaczego wzrok pogarsza się od ekranu komputera?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się ekranom LCD i LED, a konkretniej – temu, co jest z nich emitowane. Otóż monitor komputera wysyła promieniowanie rentgenowskie – emitujące promieniowanie X; podczerwone – IR; ultrafioletowe – UV oraz niskoczęstotliwościowe – VLF i ELF.

Współcześnie produkowane ekrany cechują się niską radiacyjnością, dlatego emitowane przez nie promieniowanie rentgenowskie jest znikome. Co ważne, promieniowania X, IR oraz UV wysyłane są przez tylną ścianę monitora, zatem jeśli użytkownik nie znajduje się za jego tylną częścią w małej odległości przez długi czas, to ich fale nie będą dla niego szkodliwe

Wzrok nadwyrężany jest najbardziej wtedy, gdy przez długi czas kierowany jest w stronę ekranu komputerowego. Przyczynia się to do zwiększenia napięcia akomodacyjnego w oku. Ponadto zmniejsza się także częstotliwość mrugania, co z kolei wywołuje większą suchość oka. Odczuwa się ją przez swędzenie, a nawet przez bóle głowy, rozmywanie się i dwojenie obrazu.

Jak na wzrok wpływa High Energy Visible Light, czyli światło niebieskie

Gdy słyszy się o szkodliwościach ekranu komputera, tabletu lub smartphona, najczęściej porusza się kwestię związaną z tzw. światłem niebieskim – High Energy Visible Light (HEV). Światło to, jako że stanowi składową zwykłego światła słonecznego, może pozytywnie wpływać na organizm – poprawia koncentrację i samopoczucie. Jednak nadmiar HEV może być bardzo obciążający dla wzroku. Mało tego – światło niebieskie może przyczynić się do zwyrodnienia tzw. żółtej plamki. Objawami tego schorzenia mogą być trudności w widzeniu nawet z bliskiej odległości.

Do czego prowadzi częste wpatrywanie się w ekran komputera?

Czy długotrwałe i częste spędzanie czasu przed monitorem może prowadzić do całkowitej utraty wzroku? Otóż skutki tej bliskiej wszystkim czynności nie są tak drastyczne, natomiast z pewnością może ona prowadzić do sporych trudności z widzeniem.

Jak już zostało to wspomniane – jednym z symptomów nadwyrężania narządu wzroku przez ekran komputera jest swędzeniu oczu. Ma on nawet swoją nazwę – syndrom biurowego oka (Office eye syndrom). Termin ten wymyślony został stosunkowo niedawno i odnosi się on do pracowników biurowych, których wzrok, z powodu wykonywanej przez nich pracy przy komputerze, jest wyjątkowo nadwyrężany. Co istotne, nie samo promieniowanie monitora jest zagrożeniem dla ich wzroku. Na jego stan negatywnie wpływa także wywołująca dodatkową suchość w oku biurowa klimatyzacja, a nawet oświetlenie pokoju.

Skoro poruszona została kwestia oświetlenia, to należy dodać, że jeśli użytkownik spędza czas przy komputerze, którego ekran jest jedynym źródłem światła, to może pojawić się u niego nadwrażliwość na światło. Jednak objaw ten jest najczęściej chwilowy.

Jak przeciwdziałać schorzeniom narządu wzroku?

Nie ma się co oszukiwać, wielu ludzi wykorzystuje swój komputer, laptop lub tablet do codziennej pracy lub do nauki i nieosiągalnym jest dla nich to, żeby zaprzestać spędzania czasu przed ich ekranem. Czasem trudno też o pewne ograniczenia w tym zakresie. Rozrywka bowiem w dużej mierze polega właśnie na oglądaniu filmów lub oddawaniu się grom, co możliwe jest właśnie przy użyciu monitorów. Dlatego bezsprzecznie należy uchronić oczy przed ich szkodliwym działaniem. Sposobów na ochronę, a nawet korekcję wzroku jest co najmniej kilka.

Rób sobie przerwy od pracy przy komputerze

Pracownicy biurowi lub informatycy, którzy są niejako skazani na częsty kontakt z ekranem komputera, są wręcz zobowiązani do tego, aby pozwolić swoim oczom po prostu co jakiś czas odpocząć. Zasady pracy przy komputerze określone są w dokumentach Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Według zaleceń przerwy od patrzenia w ekran powinno robić się przynajmniej co dwie godziny. Odpoczywać można też w ramach ćwiczeń – np. co pół godziny przenieść wzrok na dowolny punkt na ścianie pokoju lub biura.

Chroń wzrok, stosując okulary korekcyjne lub do komputera

Wielu okulistów poleca pacjentom korzystanie z okularów korekcyjnych. Wytyczne te dotyczą szczególnie tych, którzy już borykają się z pewnymi wadami wzroku. Okulary nie tylko korygują ich wzrok, przez co ich użytkownicy widzą wyraźniej, ale także zabezpieczają przed ewentualnym pogłębieniem się wady.

Współczesne szkła mogą być udoskonalane m.in. przez soczewki blokujące szkodliwe działanie światła niebieskiego. Tzw. soczewki LCD Blocker zapewnią komfort i bezpieczeństwo każdemu, kto regularnie spędza czas przed ekranem komputera. Dzięki nim okulary korekcyjne zapewniają kompleksową ochronę narządu wzroku, mimo wielu godzin spędzanych przy komputerze.

Pacjenci, którzy nie mają stwierdzonej wady wzroku, również powinni pomyśleć nad tym, aby zapobiec ewentualnym problemom z oczami. Polecane są im okulary do komputera. Używane okazjonalnie mogą okazać się nieocenione.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl