25% OFF na wszystkie okulary korekcyjne & do komputera!

Jak czytać receptę na okulary?

2 minuty czytania, Autor: Piotr Kruszyński

Gdy dostajemy receptę od okulisty bardzo często nie tylko nie rozumiemy jak ją czytać, ale też jakie informacje z niej wpisać zamawiając okulary.

Poniżej zaprezentujemy Wam małą ściągę, która – mamy nadzieję – będzie pomocą w odczytywaniu recepty od okulisty!

Skróty z recepty:

O.P./ O.L – oko prawe/oko lewe

Do dali – okulary przeznaczone do korekcji problemów z widzeniem na większe odległości. Najczęściej są to okulary do codziennego użytku, pomagające w jeździe autem czy też w korzystaniu z komputera.

Do bliży – okulary przeznaczone do korekcji problemów z widzeniem z bliska. Często nazywane są po prostu okularami „do czytania”. 

Sfera (SPH) – to nic innego jak moc soczewki jaka ma być użyta w danych okularach. Ma oznaczenia „+” (dodatnie), „-” (ujemne), bądź „0” (zerowe, które nazywamy również zerówkami). Moc soczewki wyrażana jest w dioptriach.

Cylinder (CYL) – to wartość związana z korekcją astygmatyzmu (niezborności), czyli wady wzroku charakteryzującej się nieregularnym kształtem rogówki. Wyrażana jest w dioptriach z dodatnią lub ujemną wartością. Wartości w tej rubryczce zawsze występują w połączeniu z wartością „Oś”. Wartość cylindra może być podana dla jednego bądź obu oczu.

– wartość ta występuje zawsze w parze z cylindrem i oznacza ułożenie cylindra w okularach. Wartość osi podawana jest na recepcie w stopniach (od 0 do 180).

Pryzma – parametr ten używany jest wtedy, gdy recepta jest wystawiana dla osoby z wadą wzroku jaką jest zez bądź widzenie obuoczne (najczęściej występuje na receptach dzieci). 

Odległość źrenic (PD – z ang. pupillary distance) – jest to wartość niezbędna do prawidłowego wykonania okularów. PD określa rozstaw źrenic, czyli odległość od środków źrenic oka do środka nasady nosa (podaną w milimetrach). Wymiary PD mogą być identyczne dla obu oczu, ale mogą również nieznacznie się różnić – w zależności od symetrii twarzy. Rozstaw źrenic na recepcie może być zapisany jako dwie liczby lub jedna sumaryczna wartość. Wartość ta jest używana podczas centrowania soczewek korekcyjnych w oprawkach – jest to bardzo ważny element w trakcie osadzania szkieł korekcyjnych w oprawkach, gdyż zapewnia odpowiednią ostrość widzenia.

 

Pisali o nas
Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Twój koszyk (0)

Masz kod zniżkowy?

Kwota:
0.00